Translate

понеділок, 3 лютого 2025 р.

Хроніка культурного життя Чернігівщини (лютий 2025)

Загальні питання  
У День спротиву окупації АРК та м. Севастополя в Чернігові підняли кримськотатарський прапор
26 лютого.
У Чернігові , в День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, вшанували загиблих та підняли кримськотатарський прапор. Патріотичний захід зібрав представників органів влади, громадських організацій, національно-культурних товариств та військових. Серед учасників – начальник Чернігівської ОВА Вячеслав Чаус, голова громадської організації «Кримська громада» Світлана Кузіна та представник Українського інституту національної пам'яті у Чернігівській області Сергій Бутко. Присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять воїнів, які загинули під час виконання бойових завдань із захисту України та мирних громадян від збройної агресії рф. Після цього було проведено церемонію підняття Державного Прапора України та кримськотатарського прапора під звучання Державного гімну України та національного гімну кримських татар у виконання Академічного народного хору. 
Читати на сайті Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА - Режим доступу 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
Легенди про походження назв 75 населених пунктів Чернігівщини 
11 лютого.
Легенди про походження назв понад 75 населених пунктів Чернігівщини зібрали й оформили у розповіді працівники Чернігівського обласного центру народної творчості в межах проєкту «Легенди про походження назв міст, селищ і сіл Чернігівщини». Відомості про ймовірне походження назв міст селищ і сіл Чернігівщини до працівників обласного центру народної творчості передають представники населених пунктів, які займаються дослідженням рідного краю. Утім, наявні історії про походження назв населених пунктів не можна вважати однозначно достовірними, адже чимало з них базуються на переказах і легендах, які місцеві жителі складали про рідний край. Загалом же протягом 2024 року працівники Чернігівського обласного центру народної творчості реалізували дев’ять проєктів, спрямованих на збереження, розвиток і розповсюдження інформації про народне мистецтво Чернігівщини.
Читати на сайті ЧЕline - Режим доступу 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Відновлено вихід інформаційного бюлетеня «Життя громади»
6 лютого.
Відновлено вихід інформаційного бюлетеня «Життя громади». Носівська міська рада відновлює вихід друкованого інформаційного бюлетеня «Життя громади» з січня 2025 року. 
Як і раніше, він буде виходити один раз на місяць, накладом 1000 примірників. Розповсюджується безкоштовно серед жителів громади. У Носівці видання доступне буде в приміщенні адмінбудинку на першому поверсі, також у ЦНАПі. Допомагатимуть у розповсюдженні бюлетеня в Носівці також соціальні робітники.
Читати на сайті Чернігівський формат - Режим доступу  
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
Театрально-концертне життя  
15-річчя капели бандуристів імені Остапа Вересая: свято української пісні в Чернігові 
28 лютого
єдиний професійний колектив бандуристів на Чернігівщині Капела бандуристів імені Остапа Вересая Чернігівського обласного філармонійного центру відзначив своє 15-річчя. З неймовірним успіхом артисти представили шанувальникам українського традиційного музичного інструменту бандури свою першу з ювілейного циклу програму «Піснями встелимо дорогу». Захід став справжнім святом української пісні, залишивши незабутні враження в серцях глядачів. У виконанні колективу прозвучали як класичні твори, так і сучасні обробки народних пісень, а також авторські композиції: легендарна українська народна пісня на вірші Леоніда Глібова «Стоїть гора високая» (аранжування Миколи Борща), твір «Українська Бахіана» (музика Карла-Філіпа-Емануеля Баха, аранжування Раїси Борщ), пісня «Дніпро й Десна – моя Держава» (слова Леоніда Горлача, музика Миколи Борща), «Голос бандури» (слова Раїси Борщ, музика Руслани Лісової) та інші твори, що стали візитівками Капели бандуристів імені Остапа Вересая. Кожен номер супроводжувався віртуозною грою на бандурі та проникливим вокалом, що викликало шквал оплесків і захоплення в публіки. Особливою родзинкою події стала участь у концерті запрошеного гостя з Тернополя, бандуриста-віртуоза, заслуженого артиста України Дмитра Губ'яка. «Билина про Іллю Муромця і Солов'я розбійника» у виконанні музиканта стала його подарунком. 
Читати на сайті Чернігівського обласного філармонійного центру фестивалів та концертних програм - Режим доступу
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------   
Оркестр «Філармонія», Анатолій та Катерина Баженови представили глядачам шедеври Гайдна і Моцарта 
21 лютого
Академічний симфонічний оркестр «Філармонія» (художній керівник та головний диригент  заслужений діяч мистецтв України Микола Сукач) представив чернігівським шанувальникам класичної музики нову концертну програму, в яку увійшли твори Йозефа Гайдна та Вольфганга Амадея Моцарта. Багато років тісна творча дружба поєднує оркестр «Філармонія» з видатними українськими музикантами скрипалем Анатолієм Баженовим і піаністкою Катериною Баженовою. Анатолій Баженов, народний артист України і лауреат Шевченківської премії, понад півстоліття є однією з провідних постатей на вітчизняній класичній сцені. Його донька Катерина Баженова  заслужена артистка України, лауреатка Міжнародного конкурсу ім. Миколи Лисенка. У новій концертній програмі оркестр «Філармонія», яким диригував заслужений артист України Андрій Шевчуковський, Анатолій Баженов і Катерина Баженова виконали Концерт для скрипки та фортепіано з оркестром фа мажор, Hob.XVIII: 6 Йозефа Гайдна. Як продовження реалізації потужного творчого проєкту «Симфонія тривалістю в життя», що передбачає виконання всіх симфоній Моцарта в хронологічній послідовності, у концерті прозвучали Симфонія №42 фа мажор, KV 75, Симфонія №17 соль мажор, KV 129, Симфонія №21 ля мажор, KV 134. Ці твори були написані у 1771-1772 роках, коли композитору було 15-16 років. Вони й досі зачаровують слухачів своєю елегантністю, витонченістю, романтизмом.
Читати на сайті ЧЕline - Режим доступу  
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
У Ніжині відбувся 11-й благодійний концерт на підтримку ЗСУ 
19 лютого
у Ніжинському міському будинку культури відбувся повторний традиційний 11-й благодійний концерт для інженерного підрозділу ніжинської військової частини, яка зараз перебуває на Сумському напрямку. 26 грудня 2024 року Ніжинський міський будинок культури вже приймав гостей і учасників традиційного 11-го благодійного концерту на підтримку 163-го батальйону. Тоді завдяки цьому заходу наша громада зібрала на потреби захисників 173 тис. 150 грн. 19 лютого творчість і патріотизм знову об’єднали учасників та гостей концерту. Він став потужним мистецьким дійством, завдяки якому  громада зібрала 88 тис. 280 грн. З них 82 тис. 880 грн – це благодійні кошти глядачів, а 5 тис. 400 грн було отримано з аукціону під час концерту. До збору на РЕБи долучилися працівники Ніжинської централізованої бібліотечної системи, які передали 10 тис. грн, а також КП «ВУКГ» із донатом 5 тис. 500 грн.
Читати на сайті Ніжин-City - Режим доступу 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Духовий оркестр філармонійного центру: «Живи, Україно!» 
16 лютого
духовий оркестр Чернігівського обласного філармонійного центру під керівництвом заслуженого діяча мистецтв України Анатолія Ткачука представив глядачам нову концертну програму під назвою «Живи, Україно!». Тема нескореності українського народу, героїзму вільних людей стала провідною у концерті, що відбувся напередодні третьої річниці початку широкомасштабного вторгнення. Разом з духовим оркестром проєкт «Живи, Україно!» представили співачки Яна Сидоренко і Єлизавета Лудінова. Тепло і сердечно зустріли глядачі виступи солістів оркестру Сергія Сетуна, Дениса Біди, Катерини Абдрахімової, Віталія Леонова, Богдана Нехая, Олексія Авраменка, Михайла Піца, Олександра Колотила, Дмитра Купрієнка, Олександра Шумакова, Дмитра Юрченка. Провів дійство артист філармонійного центру Сергій Сидоренко.
Читати на сайті Чернігівський формат - Режим доступу 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
Козацькі пісні та народні танці: в чернігівській філармонії представили нову концертну програму 
15 лютого
. «Незламну пісню України» виконали для глядачів артисти Академічного ансамблю пісні і танцю «Сіверські клейноди» на чолі із Андрієм Лоєвцем. 15 лютого ансамбль представив нову програму «Незламна пісня України» на сцені Чернігівського обласного філармонійного центру. У концертну програму увійшли вокально-хореографічні композиції, народні пісні і танці, що підкреслюють цю ідею: «За нашею границею…», «Буковинські козачки», «Хай живе вільна Україна!», «Згадай, як зорі нам світили», «Сіверська старшина», «Гей, була в мене коняка», «Чорноморець»… Були представлені оригінальні авторські постановки, обробки народних творів. У програмі у виконанні Анастасії Бушко прозвучав вірш переможця обласного дитячого літературного конкурсу «Барвінкова, веселкова, найдорожча рідна мова» Максима Смовського «Я пишу Україні листа…». Конкурс був проведений Чернігівською обласною бібліотекою для дітей за підтримки Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА у межах реалізації обласної Програми сприяння функціонуванню української мови як державної в Чернігівській області на 2023-2028 рр. 
Читати на сайті ЧЕline - Режим доступу 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
В чернігівській філармонії відбулася пристрасна прем’єра до Дня закоханих 
14 лютого
до Дня закоханих Чернігівський обласний філармонійний центр порадував глядачів прем’єрою музичної вистави «У полоні бажань» у постановці Богдана Тонкошкурого та Марини Маккей. Хлопець мріє про дівчину і готовий заради неї на все — навіть продати душу Дияволу. Що запропонувати красуні  інтелігентність, тонкі почуття або, навпаки, брутальність і багатство? І як зрозуміти, що їй насправді потрібно?.. Мюзикл «У полоні бажань»  пошук рецепту кохання, а насправді  безсмертної істини, пошук себе: раю і пекла тут, на Землі, які ми обираємо самі. Наповнена сучасною музикою вистава «У полоні бажань» стала прекрасним подарунком глядачам до Дня закоханих. Головні ролі у постановці зіграли Богдан Тонкошкурий, Марина Маккей, Яна Сидоренко. У ролях  солісти філармонійного центру та артисти Театру танцю «Екватор»: заслужений артист України Сергій Сулімовський, Ксенія Трубіна, Юлія Литвин, Марина Коваленко, Ілля Латиш, Світлана Примак, Анна Михневич, Дар’я Михневич, Катерина Велика, Ольга Кузьменко, Тетяна Герус, Артем Коптель, Ангеліна Костенко, Дмитро Костенко, Світлана Києвицька, Світлана Кугук-Головач, а також Іван Гладков і Руслан Шевченко. Концертмейстер – заслужена працівниця культури України Світлана Пилипенко. 
Читати на сайті ЧЕline - Режим доступу  
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Нову концертну програму представив джаз-бенд «BissQuit» 
8 лютого
  вперше цьогоріч – представив джаз-бенд «BissQuit». Такі композиції як «Sing to the Moon» Snarky Puppy feat. Laura Mvula & Michelle Willis, «I Wish» Тома Міша, «Noto» Wnbl, «Introspection» Ешлі Генрі і Тео Крокера лунали для глядачів, що розташувалися з музикантами в єдиному мистецькому просторі на сцені Чернігівського обласного філармонійного центру. Це був справжній аншлаг! Представлена програма – своєрідний зріз сучасного світового джазового мистецтва 
 культури, що не знає кордонів і єднає людей своєю витонченістю та відкритістю водночас. Ольга Перепелиця (вокал), Володимир Балаба (труба, флюгельгорн), Олександр Годун (труба, флюгельгорн), Микола Кішман (саксофон), Євгеній Чередниченко (тромбон), Сергій Галамага (гітара), Олег Богуш (клавішні, керівник колективу), Данило Корінь (барабани) презентували публіці свій погляд на відомі шанувальникам джазу композиції – різнопланові, але завжди проникливі і виразні. 
Читати на сайті ЧЕline - Режим доступу
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  
Фестивалі та конкурси в галузі культури 
Чергова перемога Ніжинських талантів на міжнародній сцені! 
28 лютого. Чергова перемога Ніжинських талантів на міжнародній сцені! Вітаємо лауреатів І ступеня Міжнародного мистецького фестивалю-конкурсу «POLʹSʹKA RAPSODIYA»! Переможці: Ніжинський оркестр народних інструментів. Керівник – Баканов Леонід Сергійович. Та ансамбль домристів «Візерунки». Керівник – Ващук Тетяна Володимирівна. 
Читати на сайті Нежатин - Режим доступу 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------   
Ансамбль скрипалів «Домісолька» – переможці міжнародних фестивалів! 
26 лютого. Щиро вітаємо Ніжинський ансамбль «Домісолька» з блискучими перемогами! Він став лауреатом І ступеня Канадсько-українського фестивалю дитячої та юнацької творчості, «Торонто 2025» та  Міжнародного багатожанрового фестивалю-конкурсу «Зимова феєрія талантів», який проходив у Одессі. 
Читати на сайті Нежатин - Режим доступу 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
«Святкові зимові розваги»: конкурс юних художників 
18 лютого.
Відкритий міський конкурс образотворчого мистецтва «Святкові зимові розваги» зібрав найкращі роботи юних художників з Чернігівщини. Виставка, що стала підсумком конкурсу, вражає різноманіттям тем і технік виконання. Катання на санчатах, зимові пейзажі, родинне дозвілля – все це знайшло своє відображення у художніх роботах. Гран-прі у віковій категорії 14-16 років здобула Варвара Паладій. Вона малює змалечку й мріє пов’язати своє життя з мистецтвом. Робота Варвари, присвячена зимовому Чернігову, викликала особливу увагу відвідувачів. Конкурс набуває дедалі більшої популярності. Цього року до нього долучилися учасники та учасниці з Прилук. Організатори сподіваються, що наступного року географія розшириться далі і ще більше дітей відкриють для себе мистецтво.
Читати на сайті ТРК Новий Чернігів - Режим доступу
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Гран-Прі у «CHRISTMAS STAR 2025» 
12 лютого.
Вітаємо Учня Ніжинської музичнох школи Артема Вовка з блискучою перемогою Лауреата Премії Гран-Прі у Міжнародному багатожанровому фестивалі-конкурсі мистецтв «CHRISTMAS STAR 2025» у номінації «Інструментальний жанр»/саксофон! Викладач – Карпенко  Віталій Васильович, концертмейстер – Гусейнова Лариса Василівна. Натхнення на творчі звершення та нових перемог! 
Читати на сайті Нежатин - Режим доступу 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
«Промінець» – Лауреат ІІ премії на «Art fest Laplandia»  
5 лютого.
Вітаємо хор молодших класів  «Промінець»  Ніжинської музичної школи із заслуженою нагородою – Лауреат ІІ премії на Міжнародному двотуровому фестивалі-конкурсі  «Art fest Laplandia !» (Фінляндія, Чехія, Україна). Керівник: Ігнатова Світлана Юріївна. Концертмейстер: Галоп Тетяна Юріївна. Бажаємо невичерпного натхнення, творчих злетів і нових блискучих перемог!
Читати на сайті Нежатин - Режим доступу 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  
Перемога Наконечної Мілани на всеукраїнському конкурсі мистецтв 
5 лютого
. Студентка ІІ курсу спеціальності «Декоративно-прикладне мистецтво» Наконечна Мілана здобула Диплом лауреата І премії на IV Всеукраїнському двотуровому фестивалі-конкурсі мистецтв «Різдвяна Україна». Викладачкою та наставницею переможниці є Анна Михайлівна Ващенко – викладач КЗ «Ніжинський фаховий коледж культури і мистецтв імені Марії Заньковецької» Чернігівської обласної ради. Вітаємо Мілану з високим досягненням і бажаємо нових творчих успіхів! 
.  
.
Читати на сайті Нежатин - Режим доступу 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  
Іван Гордійко – Лауреат Першої премії на Міжнародному конкурсі «Зимова фантазія»! 
4 лютого.
Вітаємо Івана Гордійка із здобуттям Першої премії у Міжнародному конкурсі мистецтв «Зимова фантазія»! Його талант у номінації «інструментальний жанр» (труба) гідно оцінили на високому рівні. Окремі вітання наставникам переможця: Сергію Вадимовичу Ігнатову – викладачу, який допоміг розкрити талант юного музиканта. Тетяні Валеріївні Ляшенко – концертмейстеру, чия підтримка зробила виступ ще яскравішим.
Читати на сайті Нежатин - Режим доступу
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
Феєричні перемоги Ніжинської хореографічної школи на ХХІV Міжнародному молодіжному фестивалі-конкурсі 
3 лютого.
  В місті Прилуки відбувся традиційний (вже 24-й) Міжнародний молодіжний фестиваль-конкурс «Мистецькі барви – 2025». Серед його учасників – творчі колективи з Чернігівської. Миколаївської, Полтавської, Київської, Сумської та Черкаської областей України, а ще... з Великої Британії, США, Словаччини та Польщі – загалом близько тисячі учасників. Творчі колективи Ніжинської хореографічної школи взяли активну участь у «Мистецьких барвах – 2025» – а це ... 150 юних талановитих ніжинців – гідно представили рідний Ніжин та вибороли найвищі конкурсні нагороди в різних номінаціях!
Читати на сайті Ніжин-City - Режим доступу 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
Бібліотеки 
Чернігівська ОУНБ  
Олександр Карпінський. 50 історій: засновники бібліотеки 
28 лютого.
Ми продовжуємо розповідати про засновників та засновниць головної книгозбірні області – людей, відомих свого часу, але маловідомих сучасній чернігівській громаді. В цьому випуску згадаємо про Олександра Карпінського - громадського діяча, лікаря, першого директора Чернігівського міського банку. Відеопрезентацію на цю тему створила головний бібліограф відділу наукової інформації і бібліографії Оксана Плаунова.  
Дивитись відео на каналі YouTube - Режим доступу  
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
Захід, присвячений Дню кримського спротиву російській окупації
26 лютого
у великому читальному залі Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових відбувся захід, присвячений Дню кримського спротиву російській окупації. Цього дня, 2014 року, представники кримськотатарської громади, активісти руху «Євромайдан-Крим» та інші проукраїнські сили виступили на підтримку територіальної цілісності України та проти проведення позачергової сесії Верховної Ради Криму, нав'язаної російською федерацією. У рамках цього пам'ятного дня відбулася презентація книг «Фактор боротьби: Українського інституту національної пам'яті», яку провів представник Українського інституту національної пам'яті в Чернігівській області, історик, краєзнавець Сергія Володимировича Бутко. Модераторка заходу, бібліотекарка відділу документів із гуманітарних наук Юлія Татаренкова, розповіла про пам'ятну дату 26 лютого та його історію. Сергій Бутко представив присутнім відеопрезентацію «Кримський спротив російській окупації» й звернув увагу на важливі події та факти, які призвели до анексії АР Крим та початку російсько-української війни. Сергій Володимирович продемонстрував історичні видання Українського інституту національної пам'яті, зокрема «Незалежність. Найкращий час", «Без ротації», «Наш Маріуполь», збірку ілюстрованих брошур "Фактор боротьби" та інші. Невдовзі наші читачі зможуть ознайомитися із цими книгами. Також до Дня кримського супротиву російській окупації бібліотекарки відділу документів із гуманітарних наук підготували однойменну виставку. Усі охочі можуть ознайомитися з виданнями на цю тему.
Читати на сайті ННІ історії та соціогуманітарних дисциплін імені О. М.Лазаревського - Режим доступу
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
Новою літературою поповнився книжковий фонд КЗ «Публічна бібліотека» Борзнянської міської ради
26 лютого.
Відповідно до наказу Міністерства культури та стратегічних комунікацій, виконавцем якого є «Український інститут книги», у рамках проведеного мистецького конкурсу культурно-мистецьких проектів, спрямованих на підтримку книговидавничої справи та промоції читанням, Чернігівська обласна універсальна наукова бібліотека імені Софії та Олександра Русових передала КЗ «Публічна бібліотека» Борзнянської міської ради 95 новеньких книг. Як зазначають працівники Публічної бібліотеки, кожна нова книга має свою цінність та займатиме почесне місце на полицях. Адже це завжди нове знайомство, нові герої та нові імена. 
Читати на сайті Борзнянської територіальної громади - Режим доступу 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  
Перегляд фільму «Гриць Золотюсенький» і творча зустріч з його авторами
19 лютого
в читальному залі Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових у межах засідання клубу «Краєзнавець» відбувся перегляд фільму «Гриць Золотюсенький» з серії «Седнів таємничий» і творча зустріч з його авторами. Захід був приурочений до 170-річчя від дня смерті седнівського блаженного Гриця Мірочника (1821–1855). 
Читати на сайті ЧЕline - Режим доступу 
Дивитись відео на каналі YouTube - Режим доступу  
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
Мало досліджені імена: засновники бібліотеки: 50 історій
18 лютого. Ми продовжуємо розповідати про засновників та засновниць головної книгозбірні області – людей, відомих свого часу, але маловідомих сучасній чернігівській громаді. В цьому випуску згадаємо про тих постатей, життя та діяльність яких ще, на жаль, мало досліджено. 
Дивитись відео на каналі YouTube - Режим доступу  
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
Про Літопис села Андріївка 
18 лютого.
У цьому відео про літопис села Андріївка Чернігівського району розповіли завідувачка відділу краєзнавства Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових - Ірина Каганова та голова Чернігівського районного осередку Національної спілки краєзнавців України Андрій Курданов. 
.
Дивитись відео на каналі YouTube - Режим доступу 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
Відеоогляд книги «Native Americans: A History in Pictures»  
17 лютого.
Відділ документів іноземними мовами Чернігівської ОУНБ ім. Софії та Олександра Русових пропонує переглянути відеоогляд книги історика Арліна Гіршфелдера «Корінні американці: історія в картинках» (Hirschfelder A. Native Americans: A History in Pictures). Ця книга - унікальна візуальна подорож крізь століття, що ознайомлює читачів із багатою культурною та історичною спадщиною корінних народів Америки. Видання містить рідкісні архівні світлини, які відображають традиції, побут, духовні обряди й боротьбу за права і самобутність корінних американців. Книга представлена мовою оригіналу.
Дивитись відео на каналі YouTube - Режим доступу 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  
Онлайн-зустріч «День дарування книг Бібліотеці Русових» 
14 лютого.
Для Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Софії та Олександра Русових ранок 14 лютого розпочався не з кави, а з усмішок людей, які щиро цінують книгу, бібліотеку, зробили і роблять надпотужний вклад у дослідження, підтримку та розвиток української культури. Адже цього дня, до Міжнародного дня дарування книг, відбулася онлайн-зустріч «День дарування книг Бібліотеці Русових».
Дивитись відео на каналі YouTube - Режим доступу  
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
«Підводна одіссея репортера Влада»: ювілейна фотовиставка Владислава Савенка 
14 лютого.
«Підводна одіссея репортера Влада» – це ювілейна фотовиставка чернігівського журналіста, фотографа, поета і письменника Владислава Савенка, яка була приурочена до шістдесят п'ятого дня народження автора. На виставці представлено 28 світлин, що відкривають глядачам дивовижний підводний світ, який, щоправда, може приховувати і безліч загроз. Цього разу репортер продемонстрував іншу сторону своєї творчости – неповторну, унікальну, а часом – і небезпечну. 
Дивитись відео на каналі YouTube - Режим доступу 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
Акція «Подаруй бібліотеці книгу» до Міжнародного дня дарування книг
12 лютого.
У 2012 році, 14 лютого було започатковано Міжнародний день дарування книг за ініціативи Еммі Бродмур, засновниці відомого сайту дитячої книги Delightful children's Books у США. Ця ідея спрямована на підвищення інтересу до книг і бібліотек. Мета Міжнародного дня дарування книг – надихнути людей по всьому світі подарувати книгу – бібліотеці, другу, рідним. Вважається, що у цей день мають об’єднатися і ті, хто дарує книги, і ті, хто прищеплює любов до читання. Чернігівські обласні бібліотеки для юнацтва та універсальна наукова бібліотека імені Софії та Олександра Русових щороку долучаються до його відзначення. Цей рік – не виняток. Запрошуємо всіх охочих узяти участь в акції дарування книг бібліотекам. 
Читати на сайті Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА - Режим доступу
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------   
«Нариси історії євреїв Чернігова»: у Чернігові презентували книжку чернігівської журналістки 
11 лютого
в читальному залі Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових відбулося перше цього року засідання клубу «Краєзнавець», де була презентована книга Валентини Кузнєцової «Нариси історії євреїв Чернігова». З появою унікального видання, яке представляє цікаві сторінки історії євреїв Чернігівщини ХІХ–ХХ століть і в якому зібрано розповіді про долі понад 360 людей, чиї біографії стали частиною історії як нашої України, так і США, Ізраїлю, Великої Британії, Франції, привітали авторку, а також усіх присутніх, директор бібліотеки Юрій Соболь та директорка Чернігівського Благодійного єврейського фонду «Хесед Естер» Олена Сорокіна. Юрій Олексійович наголосив, що книга «Нариси історії євреїв Чернігова» може стати прикладом для представників інших національних меншин нашого краю, а пані Олена ознайомила з особами та установами, які сприяли появі презентованого видання. Авторка книги – чернігівська журналістка, краєзнавиця та екскурсоводка Валентина Кузнєцова, яка вже багато років живе в Ізраїлі. Вона була на заході в онлайн-форматі і представила своє дітище. Пані Олена розповіла, як з'явилася ідея цього важливого і цікавого проєкту, як поступово накопичувався матеріал і як, урешті-решт, книга побачила світ. У залі демонструвалася книжково-ілюстративна виставка «Чернігівщина єврейська. Історія. Культура. Особистості», яку прокоментувала модераторка заходу – завідувачка відділу краєзнавства бібліотеки Ірина Каганова.
Читати на сайті ЧЕline - Режим доступу  
Дивитись відео на каналі YouTube - Режим доступу 
Читати на сайті Чернігівський монітор - Режим доступу
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Триває акція «Бібліотека українського воїна» 
7 лютого.
Чернігівська обласна універсальна наукова бібліотека імені Софії та Олександра Русових спільно з волонтерами проводить акцію зі збору та передачі книжок захисникам України в рамках всеукраїнської акції «Бібліотека українського воїна», ініційованої Міністерством культури та стратегічних комунікацій України. У ході проведення акції приймаються та передаються до бібліотек військових частин Збройних Сил України кращі зразки вітчизняної та світової художньої літератури в перекладі українською мовою, науково-популярні видання з історії Української держави, її культури. Загалом Чернігівська обласна універсальна наукова бібліотека імені Софії та Олександра Русових бере участь у реалізації акції з 2016 року. За цей період зібрано та передано 2448 примірників книжок до медичних закладів, де проходять лікування та реабілітацію наші захисники, бібліотек військових частин, що дислокуються на території Чернігівської області, та до підрозділів Збройних Сил України, відповідно до їхніх запитів.  
Читати на сайті Чернігівський формат - Режим доступу 
Читати на сайті Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА - Режим доступу   
Читати на сайті Чернігівської обласної військової адміністрації - Режим доступу 
Читати на сайті Новости Чернигова - Режим доступу 
Читати на сайті PRAVDA.cn.ua - Режим доступу   
Читати на сайті Голос України - Режим доступу 
Читати на сайті Бахмацької міської ради - Режим доступу
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Яків Білий. 50 історій: засновники бібліотеки 
7 лютого
. Ми продовжуємо розповідати про засновників та засновниць головної книгозбірні області – людей, відомих свого часу, але маловідомих сучасній чернігівській громаді. В цьому випуску згадаємо про Якова Білого - громадського діяча, лікаря, який віддав чимало сил і енергії для організації земської медицини на теренах Чернігівської губернії. Відеопрезентацію на цю тему створила головний бібліограф відділу наукової інформації і бібліографії Оксана Плаунова.  
Дивитись відео на каналі YouTube - Режим доступу 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 
Керівники товариства «Чернігівське земляцтво» та НСХ України відвідали бібліотеку Русових 
1 лютого.
В останній день січня до Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Софії та Олександра Русових завітали голова Товариства «Чернігівське земляцтво» у м. Київ Валерій Демченко, великий друг бібліотеки, голова Чернігівського районного осередку Національної спілки краєзнавців України Андрій Курданов та кандидат мистецтвознавства, заслужений художник України, голова Національної спілки художників України Костянтин Чернявський. Директор бібліотеки Юрій Соболь та працівниці закладу ознайомили гостей із діяльністю бібліотеки і провели екскурсію структурними підрозділами. Гості мали змогу переконатися, що всупереч викликам сьогодення нашої країни бібліотекарі плідно і натхненно працюють: відбуваються презентації книжок та вернісажі, проводяться майстеркласи і різноманітні навчання для користувачів, розробляються методичні посібники й бібліографічні покажчики, наповнюється вебсайт закладу і постійно доповнюються сторінки бібліотеки в соціальних мережах. Приємно, що робота колективу бібліотеки була гідно оцінена: Валерій Демченко вручив подяку Чернігівського земляцтва відділу краєзнавства за вагомий внесок у розвиток краєзнавчого руху, багаторічну співпрацю та популяризацію літератури про Чернігівщину. Костянтин Чернявський зі свого боку вручив подяку колективу бібліотеки за значний внесок у розвиток і промоцію сучасного образотворчого мистецтва, об'єднання і підтримку митців Чернігівщини, популяризацію культурно-мистецької спадщини України та подарував мистецькі видання Національної спілки художників України до наших фондів.
Дивитись відео на каналі YouTube - Режим доступу  
Читати на сайті товариства «Чернігівське земляцтво» - Режим доступу
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
Вікімарафон – 2025 
1 лютого.
У Чернігівській ОУНБ імені Софії та Олександра Русових 30 січня відбувся щорічний Вікімарафон – захід до дня народження української Вікіпедії, мета якого – залучити якомога більше людей до створення нових статей у Вікіпедії. Формат цього разу був змішаний (онлайн/офлайн).  До бібліотеки завітали здобувачі освіти Чернігівського обласного наукового ліцею разом зі своїм наставником Олександром Павліоном, а також студенти Навчально-наукового інституту історії та соціогуманітарних дисциплін імені О. М. Лазаревського НУЧК імені Т. Г. Шевченка та їхній викладач – кандидат історичних наук, старший викладач кафедри історії України, археології та краєзнавства Сергій Токарєв. У межах Вікімарафону відбувся вікітренінг зі створення і редагування статей у Вікіпедії. Про цікавинки, секрети та правила Вікіпедії розповіла тренерка, завідувачка відділу інформаційних технологій та електронних ресурсів, координаторка Хабу цифрової освіти Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових Олена Попович. 
Дивитись відео на каналі YouTube - Режим доступу 
Читати на сайті Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка - Режим доступу 
Читати на сайті ННІ історії та соціогуманітарних дисциплін імені О. М. Лазаревського - Режим доступу 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
Бібліотеки області   
У Чернігові відзначають Міжнародний день української мови 
21 лютого
в усьому світі відзначають День рідної мови. Напередодні цього міжнародного свята в межах проєкту «Науковці Чернігівщини – дітям» у Чернігівській обласній бібліотеці для дітей говорили про мову як про ДНК нації. Українська мова є мовою наших пращурів, про це згадується в багатьох документах, вивчених дослідниками. 
.
Читати на сайті ЧЕline - Режим доступу 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  
У Ніжинській міській бібліотеці відбулася зустріч з мандрівником Олександром Волощуком 
21 лютого.
У читальному залі Ніжинської Центральної Бібліотеки відбулася зустріч з українським журналістом, письменником і мандрівником Олександром Волощуком. Пан Олександр не раз відвідував Ніжин як мандрівник, сьогодні ж він у Ніжині, щоб познайомити наших читачів зі своїми враженнями від побаченого в різних країнах світу, а також презентувати свої творчі надбання - авторські книги. Мандрівник подорожує переважно автостопом, здійснив пішу мандрівку навколо Чорного моря, відвідав 35 країн Європи, країни середньої Азії та Близького Сходу, відвідав країни Південної Америки, а в 2020 році здійснив подорож по Україні пішки від крайньої північної точки, села Грем'яч, до крайнього півдня - міста Вилкове на березі річки Дунай, а в 2021 році здійснив другу подорож пішки по Україні, цього разу з Заходу, з села Соломонове на Схід України, до села Рання Зоря Луганської області . Ці дві подорожі мандрівник описав в 14-й книзі "Український хрест", яка вийде в 2026 році.   
Читати на сайті Ніжин-City - Режим доступу
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
У прилуцькій ЦМБ триває акція до Міжнародного дня дарування книги 
13 лютого
. Книга – це знання, натхнення та відкриття. Щорічно, у День закоханих, українці відзначають і День дарування книги. Отож, прилуцька центральна міська бібліотека вже традиційно проводить у стінах закладу благодійну акцію. Усі охочі можуть поповнити фонд нашого книжкового будинку. Директорка установи Людмила Зубко каже, вже встигли отримати п’ять нових книг від прилучан. До дарування книг долучилася і керівниця дозвіллєвого клубу Оксана Короткевич. Примірник від неї відвідувачі бібліотеки вже встигли забрати для прочитання. Усі видання від прилучан різних жанрів та тематик, але головна умова, аби література була українською мовою. У книгозбірні кажуть, подібні акції є вкрай важливими, адже у такий спосіб прилучани об’єднуються, діляться спільними уподобаннями. Сьогодні акція набирає обертів. Людмила Зубко каже, у минулому році завдяки такій ініціативі від прилучан отримали 350 книг. Отож і зараз з нетерпінням чекають на нові видання. 
Читати на сайті PRKCity - Режим доступу 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
Багатотисячний фонд прилуцької ЦМБ поповнився новими виданнями від донорів 
12 лютого
. Кожне місто України має своє серце знань і культури. У Прилуках таким осередком є Центральна міська бібліотека. Сьогодні це простір, де зустрічаються думки. Тут оживає слово. А нещодавно книжковий дім нашого міста став ще багатшим. Багатотисячний фонд бібліотеки поповнився сучасними виданнями. Своє місце на полицях знайшли майже 100 нових примірників. А все це завдяки донорській підтримці. Із 1500 книгозбірень України умови конкурсу задовольнили лише 600. Серед них і прилуцька центральна міська бібліотека. Адже саме ця установа протягом минулого року продемонструвала активну участь в житті громади. Також відзначилася колосальною роботою. Директорка закладу Людмила Зубко говорить, нова література від донорів має різні види, жанри і тематику. Також у нових книгах висвітлено історію України, культури, народознавства та мистецтва. Загалом на нові книги для прилуцької центральної міської бібліотеки донори спрямували більше 10 тисяч гривень.
Читати на сайті PRKCity - Режим доступу  
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
Про назви вулиць на честь Захисників України розповіли у Чернігівській міській бібліотеці 
12 лютого.
Про назви вулиць Чернігова на честь Захисників України розповіли у Чернігівській міській бібліотеці ім. М.М. Коцюбинського .У книгозбірні провели дві зустрічі в рамках проєкту «Імена у назвах вулиць». Їх проведено у співпраці з регіональним представником Українського інституту національної пам’яті Сергієм Бутком. «Назви вулиць міста наочно показують наші цінності, кого громада шанує, хто для неї є героями і прикладом у життіборотьбі. Чернігів  українське місто»,  наголосив Олександр Шевчук, начальник Управління культури та туризму Чернігівської міської ради.11 лютого учасників познайомили з назвами вулиць Чернігова на честь Віктора Орленка Євгена Лоскота, Олега Міхнюка. 13 лютого учасників познайомили з назвами вулиць Чернігова на честь Олексія Сенюка, Максима Білоконя, 1-ї окремої танкової Сіверської бригади.
Читати на сайті Чернігівський формат - Режим доступу
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
У Чернігівській міській бібліотеці презентували видання Інституту національної пам’яті
11 лютого
в Чернігівській міській бібліотеці імені Михайла Коцюбинського відбулася презентація та передача видань Українського інституту національної пам’яті для її читачів.
Їх представив співробітник Інституту національної пам’яті Сергій Бутко. Насамперд читачів зацікавив фотоальбом «Незалежність. Кращий час», підготовлений до 30-річчя проголошення незалежності України. Як зауважив С. Бутко, це не фотохроніка, а сфокусований погляд на шлях, пройдений країною за цей час. Видання «Без ротації» містить 21 спогад очевидців про початок російської агресії і про те, як і чиїми руками робилися всі ці «новоросії». Усі ці історії — про український Донбас, який лишився вірним присязі і прагне відновити історичну справедливість. Далі Сергій Бутко представив видання, підготовлені на основі раніше створених тематичних виставок Інституту. Брошура «Мазепа. Karl ХІІ. Пётр І. Топ-10 міфів ru.пропаганди» викриває найвідоміші міфи про Полтавську битву 1709 року, створені Російською імперією для утвердження своєї влади в українських землях. Як і під час сучасної російсько-української війни, пропаганда та брехня поширювалися водночас із веденням бойових дій та ще довго після їх завершення. Брошура «Українські археологи в лещатах тоталітаризму» розповідає про те, що тривалий час українська археологія перебувала в умовах жорсткої цензури з боку політичних режимів держав, до складу яких входили українські землі. Видання «Україна. Геноцид голодом 1932-1933» знайомить читачів із історією Голодомору 1932-1933 років, яку мають знати не лише в Україні, а й у всьому світі, та пояснює, чому Голодомор є геноцидом і чому таким його має визнати світове співтовариство. Брошура «Наш Маріуполь» розповідає про історію Маріуполя, яку зберігають у серцях його мешканці, попри всі випробування. Читач більше дізнатися про місто, яке назавжди залишиться частиною української історії. Також бібліотеці було передано комплект із 7 брошур, присвячених воєнній історії України під назвою «Фактор боротьби».
Читати на сайті  Чернігівський формат - Режим доступу  
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  
Бібліотека запрошує ознайомитися з новинками 
5 лютого.
Ніжинська міська ЦБС отримала 93 примірники нових видань від Українського Інституту Книги (УІК), в рамках культурно – мистецького проєкту, спрямованого на підтримку книговидавничої справи та промоції читання. Книги різножанрові – дитячі, художні, науково – популярні, книги про мистецтво, історію України, сучасну російсько – українську війну.
Читати на сайті Ніжин-City - Режим доступу 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  
Від книгозбірні до сучасного простору: оновлено бібліотеку на Льотній 
4 лютого.
У Чернігівській філії дитячої бібліотеки по Льотній,12 нова сторінка історії. Від моменту відкриття у 1974 році, бібліотека пережила часи блокади, періоди без опалення, але не втратила своїх читачів. Тепер вона отримала нове життя. Днями тут відкрито сучасний бібліотечний простір. Про популярність закладу серед дітей та їх батьків говорить статистика відвідуваності, яка попри війну стабільно зростає. За рік ці стіни відвідало майже 16 тисяч читачів та читачок. На стелажах яскраві видання, ігровий куточок для дітей, окремо – доступ до інтернету. Тут з користю для себе можуть провести час не лише діти, а й їх батьки, чи дідусі з бабусями. Для них постійно працює клуб української мови «Єдині». Сучасні бібліотеки – це більше, ніж просто книгозбірні. Це простори для розвитку і цікавого дозвілля різних вікових груп.
Читати на сайті ТРК Новий Чернігів - Режим доступу 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------   
«Коли не стукають у двері»: в Чернігові презентували книжку, в якій вміщено воєнні історії українців 
3 лютого
у Чернігівській центральній міській бібліотеці імені Михайла Коцюбинського «Східноукраїнський центр громадських ініціатив» презентував книгу «Коли не стукають у двері: 25 історій про російську окупацію». Книга містить історії українців, які діляться досвідом перебування в російській окупації та життя у населених пунктах поруч лінії фронту.  У виданні зібрано спогади жителів Запоріжжя, Київщини, Луганщини, Харківщини, Херсонщини і Чернігівщини, які охоплюють період із 2014 по 2022 рік. Очевидці подій написали свої історії самостійно й закарбували власні переживання про досвід життя під владою ворога, під обстрілами, втрату родичів, друзів чи рідного дому, евакуацію, страждання людей і тварин, полон тощо. Книга має на меті зберегти історію війни такою, як її бачать звичайні українці та показати світу чому українці не хочуть жити в російській окупації.
Читати на сайті Громадський простір - Режим доступу  
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
Музеї   
У Чернігові відкрили виставку «Характер – спортсмен. Спорт та війна», присвячену полеглим на війні спортсменам Чернігівщини
25 лютого
, з нагоди третьої річниці повномасштабного вторгнення рф на територію України, в Чернігівському обласному історичному музеї ім.В.В.Тарновського відкрили виставку «Характер — спортсмен. Спорт та війна» присвячену спортсменам Чернігівщини, що загинули на війні. Головними героями виставки є тринадцять воїнів-звитяжців, які загинули захищаючи незалежність України: Віктор Запека, Сергій Телушков, Дмитро Музирьов, Євген Звонок, Юрій Ворона, Денис Пономаренко, Ярослав Рудич, Дмитро Романченко, Максим Суржик, Олексій Дяговець, Ярослав Пінчук, Сергій Лисюк, Андрій Педора. Різних за освітою, фахом, родом занять, всіх їх об’єднав спорт і любов до України. На виставці представлені близько 200 експонатів, які надали родини загиблих, чернігівські спортсмени і тренери, ветерани ЗСУ та речі, знайдені під час музейних експедицій: документи, світлини, нагороди, спортивна і військова форма, спортивний інвентар та інші предмети, що презентують реалії російської агресії. Також в експозиції представлені промовисті докази, що свідчать, як російський агресор, не дотримуючись правил ведення війни, нищить спортивну інфраструктуру. 
Читати на сайті Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА - Режим доступу
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
У Прилуцькому музеї експонується виставка творчих робіт вихованців арт-студії «КімНата» 
18 лютого.
У Прилуках відбулась яскрава творча подія, яка повноправно заслуговує на звання «Мистецька подія року». У виставковій залі Прилуцького краєзнавчого презентували традиційну звітну виставку вихованців арт-студії «КімНата». На виставці представлено як малюнки дітлахів від 4-х років, так і дорослих художників-початківців. Всі роботи яскраві та унікальні. Прилуцька художня школа-студія – це сучасний творчий майданчик для художників початківців, який дає унікальну можливість кожному зануритися у світ творчості. А викохала цей острівець творчості, естетики та краси креативна прилучанка Наталя Пономаренко, власниця арт-студії «КімНата». 
Читати на сайті PRKCity - Режим доступу
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  
Музеєфікація російсько-української війни 
12 лютого.
Ці події неможливо забути. Лютий 2022 року. Мирні села Прилуччини окуповані російськими військами. Кожен день – випробування, що ставало дедалі жорстокішим. А навколо панував справжній хаос і руйнація. Аби зберегти пам’ять про ті жахи, які пережила Прилуччина під час російської агресії, за ініціативи Прилуцького краєзнавчого музею імені Василя Маслова та громадської організації «Прилучани особливі» було створено проєкт «Лютий». Ініціативу підтримав Український культурний фонд. Проєкт покликаний зафіксувати ці страшні моменти війни. Завдяки дослідницьким експедиціям, що охоплюють 12 населених пунктів Прилуцького району, музейники зібрали понад 30 відеозаписів, які фіксують свідчення місцевих жителів про події окупації та героїчну боротьбу. До третьої річниці повномасштабного вторгнення ці відеоматеріали щодня транслюватимуться на телеканалі «Прилуки».
Читати на сайті PRKCity - Режим доступу 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
У Чернігові презентують оригінали робіт українського художника Віктора Зарецького 
11 лютого.
У Чернігівському обласному художньому музеї ім. Г. Ґалаґана презентують виставку оригінальних робіт українського художника Віктора Зарецького під назвою «Метафорична реальність». Ця виставка складається з трьох оригіналів картин, що зберігаються в музеї, та присвячена 100-річчю від дня народження видатного митця. Картини, представлені на виставці, були створені у 80-х роках ХХ століття.
Читати на сайті ЧЕline - Режим доступу 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
Персональна виставка Андрія Сагайдачного «Озираючись вперед»
6 лютого
у Чернігівському обласному художньому музеї імені Григорія Галагана відкрито персональну виставку живопису «Озираючись вперед» чернігівського художника Андрія Сагайдачного. Андрій Сагайдачний здобув художню освіту в Національному університеті «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка. Протягом 2022-2024 років він продовжив навчання за спеціальністю «Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація». Важливе місце у творчості митця займає портрет. Андрій Сагайдачний майстерно передає характер зображеної особистості, створюючи щирі та емоційно глибокі образи. Його жіночі портрети відзначаються витонченістю та гармонією, а пейзажі наповнені атмосферою тихого споглядання, що перетворює кожен міський краєвид на момент гармонії, зафіксований художником. На виставці представлено 28 творів, створених у 2015-2025 роках. 
Читати на сайті Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА - Режим доступу  
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
Книги. Літературна творчість 
У пам’ять про загиблого героя з Ніжина сестра написала книжку 
24 лютого.
У пам’ять про загиблого героя з Ніжина сестра написала книжку. Переживати біль утрати надзвичайно важко. Але всім рідним хочеться, щоб пам’ять про загиблих жила якомога довше, бо вони дійсно цього варті. 21 лютого 2024 року загинув Сергій Наконечений (Анонім) із Ніжина. Минув рік, а найближчі люди і досі не можуть оговтатися… У книжці описані спогади рідних, друзів, побратимів про Сергія Наконечного, які були особисто передані сестрі загиблого або взяті зі сторінки Сергія у Facebook. Тож Сергія Наконечного згадують як людину надзвичайно обдаровану й талановиту. Він майстерно володів акторським мистецтвом, не маючи музичної освіти, грав на гітарі, фортепіано, барабанах та інших інструментах, писав пісні, малював, танцював, любив вишивати. Був душею будь-якої компанії. У Сергія було надзвичайно добре і чуйне серце, дуже любив тварин. До повномасштабного вторгнення займався волонтерством. Усе життя прожив у Ніжині. Із перших днів повномасштабного вторгнення добровільно пішов до військкомату й був мобілізований до лав Збройних сил України. Спочатку був у роті охорони військкомату Ніжина, а з листопада 2022 року боронив м. Вугледар Донецької області в складі 3-ї механізованої роти 1-го механізованого батальйону 72-ї окремої механізованої бригади імені Чорних Запорожців. У Наконечного Сергія лишилася мама, сестра і племінники, яким він віддавав усю свою любов.
Читати на сайті ЧЕline - Режим доступу  
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
Виставки. Творчі майстер-класи 
Культурний простір 119-ї бригади в ОЦНТ 
1 лютого
 за сприяння Департамент культури Чернігівської ОДА відбулася чергова творча зустріч в Обласному центрі народної творчості. Ми раді були вітати в затишних стінах ОЦНТ представників родин військових. Також цього дня до нас завітали начальник ЦВС 119-ї окремої бригади ТРО майор Іван Чаус та офіцер відділення комунікацій 119-ї окремої бригади ТРО Артем Тютюнник.Ця зустріч – кілька годин у теплій дружній атмосфері. Директорка закладу Надія Заваліна та методист з виставкової роботи Маріанна Ваценко провели для гостей екскурсію творчими студіями, а їх керівники Олексій Ященко (студія кераміки), Антоніна Пустовойт (студія ткацтва), Лідія Гончар (студія соломоплетіння) запросили всіх до майстеркласів, щоб разом виготовити чудові речі, які учасники зустрічі забрали з собою на згадку. Хтось захотів виточити на гончарному колі горщик, а комусь було цікаво зробити вибійку, і тепер матиме господиня в домі потрібну річ – шопер, та ще й ексклюзивний. Майже всі забажали навчитися робити з соломи Ангелів, і тепер вони охоронятимуть родини наших захисників у цей непростий час. 
Читати на сайті Чернігівського обласного центру народної творчості - Режим доступу
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  
Туризм
Новим маршрутом «Бобровий рай» можна пройтися на Чернігівщині  
21 лютого.
У Природничому центрі «Міжрічинська пуща» презентували новий туристичний маршрут. Він присвячений бобрам, тож пролягає здебільшого болотами. «Є на цьому маршруті багато чого – і найстаріша частина нашого села, із віковими деревами та залишками греблі водяного млина, і таємниче Чорне озеро, і мала річка із брунатною водою, і висока берегова тераса із сосновим лісом. І звісно, бобри та їхні хатки, напівхатки, нори, боброві канали та греблі, зимові запаси корму, кормові столики, територіальні мітки, повалені дерева… Усе це ховають від стороннього ока непролазні хащі, що нагадують справжні джунглі. Звісно, такий маршрут не для масового відвідування. Адже пройти ним можна лише холодної пори і лише за низького рівня води. Ну, і цікавим він буде виключно любителям по-справжньому дикої природи», – зазначає Андрій Сагайдак, засновник Природничого центру «Міжрічинська пуща».
Читати на сайті ЧЕline - Режим доступу